Skip to main content

Nove oblike ekološke sanacije na vadiščih, streliščih in poligonih Slovenske vojske

Varstvo okolja v Slovenski vojski

Monitoring stanja okolja je pomemben element ugotavljanja vpliva Slovenske vojske na okolje, pa tudi podajanja elementov za njegovo zaščito, povezanih z njenim delovanjem. Pomemben je tudi s stališča izločanja drugih vplivov, katerih izvor bi lahko na prvi pogled pripisali Slovenski vojski, pa so nastali  s strani drugih deležnikov na določenem območju.

Onesnaženost tal, ki je posledica vojaške dejavnosti, gotovo predstavlja  enega izmed ekoloških problemov, ki ga srečujemo v državah vsega sveta. Tla na vojaških streliščih pretežno onesnažujejo težke kovine, kot sta  svinec in baker. Posledično se seveda poveča tveganje za ohranitev kakovosti podzemnih in površinskih voda, kot tudi vpliv na rastlinstvo ter žive organizme in njihove funkcije.

V Slovenski vojski smo sprejeli vrsto ukrepov, s katerimi zmanjšujemo negativne vplive na okolje zaradi izvajanja bojnih ter drugih streljanj. Med njimi so streljanje v natančno določene in prej pripravljene rajone ciljev, dosledno odstranjevanje ter varno in ekološko uničenje vseh elementov streliva ostankov bojnega streljanja. Tu so še izgradnja sodobnih strelišč (Mlake, Apače, posodobitev strelišča Bač za streljanje z večjimi kalibri) in zavezanost k čim večji uporabi manevrskega, šolskega in vadbenega streliva, sodobnih trenažnih in simulacijskih sistemov, tudi za orožja večjih kalibrov (trenažer za protioklepne rakete RGW, ipd.), ter sobnih strelišč za streljanje s pehotnim orožjem (Vipava, Kranj).

Na Osrednjem vadišču Slovenske vojske Postojna je med leti 2016 in 2019 potekal obratovalni monitoring po vseh sestavinah okolja, kot so tla, voda, zrak, hrup, narava. Izvedel ga je akreditirani pogodbeni izvajalec podjetje ERICO Velenje Inštitut za ekološke raziskave d.o.o., Velenje s pooblaščenimi akreditiranimi podizvajalci (AQUARIUS d.o.o., Ljubljana, KOVA d.o.o., Celje, GOZDARSKI INŠTITUT SLOVENIJE, Ljubljana, ZRC SAZU, Inštitut za raziskovanje krasa, Ljubljana). Rezultati so bili javno predstavljeni. Pričakovano so bile zaznane povišane koncentracije težkih kovin v tleh na pehotnem strelišču.

Od l. 2020 naprej enkrat letno nadaljujemo z monitoringom podzemnih vod. Povišanih koncentracij težkih kovin v njih se ne zaznava. Spremljanje stanja okolja bomo nadaljevali, kot bo predpisano v Uredbi o državnem prostorskem načrtu za Osrednje vadišče SV Postojna, ki je v pripravi.

Postopki sanacije.

Tla zaradi svoje počasne obnove veljajo za neobnovljive vire. Odkop, odvoz in nadomestitev onesnaženih tal, ki so še vedno prevladujoč način sanacije onesnaženja, so iz vidika trajnosti nesprejemljivi, zato je razvoj novih, stroškovno-učinkovitih, okolju in tlom prijaznih tehnologij za odstranjevanje onesnažil iz tal nujno potreben. V proces je vključena tudi Slovenska vojska.

Da bi ta cilj dosegla, Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije in Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenijefinancirata projekt z imenom Remediacija s strupenimi kovinami in metaloidi ter organskimi onesnažili onesnaženih tal na modelnem vojaškem strelišču - demonstracija in priporočila za nadaljnje ukrepe. Z namenom karakterizacije stanja onesnaženosti bo njegov izvajalec najprej izvedel vzorčenje onesnaženih tal treh izbranih vojaških strelišč.

V nadaljevanju bodo obstoječo in inovativno ReSoil® tehnologijo čiščenja onesnaženih tal optimizirali in prilagodili za remediacijo s strupenimi kovinami in polkovinami ter organskimi onesnažili onesnaženih tal vojaških strelišč. Ta je bila primarno razvita za odstranjevanje svinca in spremljajočih onesnažil iz urbanih tal. Uporabili jo bodo kot tehnološko platformo za pranje tal, ločevanje trdnih snovi in tekočin ter recikliranje procesnih raztopin. Inovativni proces pranja tal poteka v zaprti procesni zanki in onemogoča izpust škodljivih emisije v okolje, saj se vse procesne raztopine reciklirajo in uporabijo za naslednje čiščenje.

Nova tehnologija bo omogočila, da se onesnažila iz tal odstranijo do te mere, da se jih lahko na izbranem modelnem vojaškem strelišču spet uporabi, omogočajo tudi rast rastlin. Sanacija s tem zmanjša količino odpadka, ki bi nastal v primeru odlaganja onesnaženih tal na za to primerna odlagališča.

Začetek projekta V1-2280

Izvajalec projekta Remediacija s strupenimi kovinami in metaloidi ter organskimi onesnažili onesnaženih tal na modelnem vojaškem strelišču - demonstracija in priporočila za nadaljnje ukrepe je podjetje ENVIT d. o. o., ki je podpisalo pogodbo s prej omenjenima inštitucijama v okviru Ciljnega raziskovalnega programa (CRP). Skupna vrednost projekta je 180.000 EUR, traja dve leti in se zaključi v letu 2024.

Več o projektu in tehnologiji si lahko preberete in ogledate na spletni strani www.envit.si/sl/projekti.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava