Skip to main content

V Cerkljah ob Krki slovesen začetek mednarodne vojaške vaje Jadranski udar 2025

V Vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki je v soboto, 14. junija, potekala slovesnost s postrojem ob začetku mednarodne vojaške vaje Jadranski udar 2025 (Adriatic Strike), ob tem so v vojašnici pripravili tudi dan odprtih vrat za obiskovalce. Dogodka sta se udeležila minister za obrambo mag. Borut Sajovic in poveljnik sil Slovenske vojske brigadir Boštjan Močnik ter drugi gostje.

Kot je v nagovoru pripadnicam in pripadnikom Slovenske vojske ter predstavnikom tridesetih zavezniških in partnerskih držav poudaril minister za obrambo mag. Sajovic, smo dokazali, da kljub skromnim številkam premoremo veliko znanja, poguma in predanosti. "Naša največja moč ni oprema, temveč ljudje – pripadnice in pripadniki, ki s srcem branijo domovino," je med drugim dejal osrednji govornik na slovesnosti mag. Sajovic. Minister za obrambo je ob tej priložnosti 16. centru za nadzor in kontrolo zračnega prostora Republike Slovenije, enoti Slovenske vojske, ki je kot prva postala del Natove strukture, podelil zlato medaljo Slovenske vojske. Medalja predstavlja priznanje za dolgoletno strokovno delo in hkrati zavezo k nadaljnji odličnosti.

Zbrane je nagovoril tudi vodja vaje polkovnik Janez Gaube. Po njegovih besedah dvanajsta vaja Jadranskega udara ni zgolj številka, temveč simbol vztrajnosti, zaupanja in razvoja. Je dokaz, da z vsako vajo rastemo – kot posamezniki, kot vojska in kot zanesljiv člen zavezništva. "Je opomnik, da je uspeh plod predanosti, usklajenosti in stalne pripravljenosti, da se učimo in izboljšujemo. In prav v tej zavezanosti k odličnosti se skriva prava moč Slovenske vojske in njenih partnerjev,« je med drugim dejal poveljnik 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe Slovenske vojske.

Na mednarodni vojaški vaji Jadranski udar 2025 sodeluje okoli 800 udeležencev, izmed teh približno 400 pripadnikov iz 30 zavezniških in partnerskih držav, in sicer Avstralije, Avstrije, Belgije, BiH, Češke, Črne gore, Danske, Estonije, Finske, Francije, Grčije, Hrvaške, Italije, Kanade, Latvije, Litve, Madžarske, Nemčije, Nizozemske, Norveške, Poljske, Romunije, Severne Makedonije, Slovaške, Španije, Švedske, Švice, Turčije, Velike Britanije in ZDA. Skupno urjenje kontrolorjev združenega ognja bo podpiralo sedem različnih tipov helikopterjev iz štirih držav in devet različnih tipov letal iz devetih držav. Sedem držav pa bo sodelovalo na vaji z različnimi brezpilotnimi sistemi. Skupaj bo vajo podpiralo nekaj več kot štirideset letalnikov v zahtevnih simulacijah in scenarijih, ki sledijo standardom zavezništva.

V Vojašnici Jerneja Molana so sicer za obiskovalce pripravili pester program dneva odprtih vrat. Obiskovalci so lahko med drugim spoznali opremo in oborožitev Slovenske vojske ter si ogledali statične in dinamične predstavitve letal in helikopterjev, ki sodelujejo na mednarodni vojaški vaji.

Več informacij o mednarodni vojaški vaji Jadranski udar 2025 na naslednji spletni povezavi.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava