Preskoči na glavno vsebino

Pripadniki Slovenske vojske sodelujejo na mednarodni vojaški vaji Thracian Blade v Bolgariji

Pripadniki Slovenske vojske sodelujejo na mednarodni vojaški vaji Thracian Blade 2026, ki se je v četrtek, 4. junija, začela v letalski bazi Krumovo v Bolgariji, na kateri se usposabljajo in urijo helikopterske posadke ter enote v podporo izvedbi vaje. Vajo organizirata bolgarsko vojaško letalstvo in Večnacionalni center za usposabljanje helikopterskih posadk (MHTC) s sedežem na Portugalskem. Namen vaje je krepitev povezljivosti med sodelujočimi državami, izboljšanje sposobnosti načrtovanja in izvedbe skupnih operacij ter izmenjavi izkušenj.

Slovenska vojska na vaji sodeluje s pripadniki 9. bataljona zračne obrambe 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe, ki s svojim strokovnim znanjem in specifičnimi materialno-tehničnimi sredstvi prispevajo k ustvarjanju realističnih pogojev usposabljanja, kar bistveno povečuje kakovost izvajanja vaje. 

Sodelovanje na vaji prispeva k izboljšanju usposobljenosti in povezljivosti enot 15. brigade VLZO z elementi zračne obrambe pri izvajanju skupnih postopkov zavezniških sil. 

Udeležba na vaji pripadnikom bataljona omogoča urjenje postopkov delovanja z enotami drugih držav, izmenjavo strokovnih izkušenj in preverjanje usposobljenosti v zahtevnih scenarijih. Poseben poudarek je namenjen usklajevanju delovanja med letalskimi in kopenskimi elementi ter krepitvi povezovanja z zavezniškimi in partnerskimi oboroženimi silami.

V okviru vaje bodo udeleženci izvajali različne scenarije usposabljanja, med drugim letenje na nizkih in izjemno nizkih višinah, podporo zračnim operacijam ter usklajevanje delovanja različnih letalskih in kopenskih zmogljivosti. Na vaji sodeluje 23 različnih tipov zrakoplovov in letalskih sistemov, kar omogoča izvedbo zahtevnih in realističnih scenarijev skupnega delovanj.

Na vaji sodelujejo pripadniki vojsk Avstrije, Belgije, Bolgarije, Slovaške, Slovenije, Srbije, Madžarske in Švice, medtem ko vajo spremljajo tudi opazovalci iz Grčije, Cipra, Češke in Nove Zelandije.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv

Zahvaljujemo se vam, da nam s svojim odzivom pomagate izboljšati vsebine portala Slovenska Vojska.

Pomagajte nam izboljšati spletišče
Ste našli informacije, ki ste jih iskali?
Da Ne