Mednarodno sodelovanje z vojaškimi izobraževalnimi ustanovami
![]() Na Šoli za častnike je širjenje obzorij in mednarodno sodelovanje tako kandidatov kot poveljujočih in inštruktorjev zelo pomembno. V ta namen je šola sodelovala in še vedno sodeluje s številnimi mednarodno priznanimi vojaškimi akademijami in šolami tujih vojska. Uspešnost in učinkovitost delovanja vojska v okviru zavezništev in mednarodnih integracij temelji na zmožnosti sodelovanja in dobrem medsebojnem poznavanju. To predstavlja tudi eno izmed osnovnih vodil predvsem dvo- in večstranskih oblik usposabljanja in mreženja prihodnjih častnikov in inštruktorjev na šoli. Preko mednarodnega sodelovanja Šola za častnike zastopa častniško stroko, Slovensko vojsko in Slovenijo. Številne oblike sodelovanja pa prav tako predstavljajo refleksijo izvajanja programov šolanja častnikov v Sloveniji in vpogled v možnosti nadgradnje oziroma združevanja določenih specifičnih zvrsti usposabljanja. Med najimenitnejšimi tujimi akademijami in šolami Šola za častnike sodeluje z naslednjimi: Kraljeva vojaška akademija Sandhurst (RMAS – Royal Military Academy Sandhurst) Sodelovanje temelji na:
Vizija Šole za častnike je tudi možnost izmenjave inštruktorskega kadra pri neposrednem usposabljanju ter skupno sodelovanje pri določenih tematikah oziroma zvrsteh delovanja. Univerza za obrambne študije v Brnu, Češka (Czech University of Defense)
Kraljeva vojaška akademija nizozemske vojske v Bredi (KMA – Koninklijke Militaire Academie Breda) |
![]() |
Cilj izmenjave je okrepiti in nadgraditi medsebojno zaupanje in odnose med prisotnimi delegacijami, kar je izrednega pomena pri utrjevanju medsebojnih odnosov med oboroženimi silami zavezništva in dobra podlaga za skupna sodelovanja v prihodnosti glede na porast hitro vzpenjajočega se varnostnega tveganja v svetu.
Podobne izmenjave kandidatov oziroma kadetov bodo potekale tudi v prihodnje.
Vojaška akademija francoske vojske (Saint Cyr Francija)
Šola za častnike je sodelovala na naslednjih tečajih:
- Bojevanje v urbanem okolju (FIBUA) – usposabljanje se je izvedlo na območju vojaške baze Sissonne na poligonu Beausejour in Jeoffrecourt, trajanje 10 dni.
- JUNGLE WARFARE COMMANDO COURSE (v Francoski Gvajani), trajanje 10 dni.
Na osnovi pogovorov s predstavniki oddelka za mednarodno sodelovanje Vojaške akademije Saint Cyr bi bilo sodelovanje med šolama možno razširiti še na določene druge tečaje, ki potekajo na Vojaški akademiji Saint Cyr. Takšna tečaja sta:
- padalski tečaj (10 dni),
- specialno delovanje (1 mesec).