Mednarodno sodelovanje
Temeljna naloga mednarodnega sodelovanja na vojaškem področju je uresničevanje dejavnosti, ki učinkovito in neposredno podpirajo delovanje Republike Slovenije kot partnerice in polnopravne članice Nata in EU.
Z vstopom Republike Slovenije v Severnoatlantsko zavezništvo 29. marca 2004 Slovenska vojska še dejavneje sodeluje pri podpori mednarodnemu miru. Njeno delovanje obsega vključevanje pripadnikov Slovenske vojske v operacije v podporo miru in humanitarne dejavnosti.
Mednarodne operacije in misije s sodelovanjem Slovenske vojske:
Prav tako ima Slovenska vojska v tujini pripadnike na mirnodobnih dolžnostih v vojaških predstavništvih, Natovi poveljniški strukturi in strukturi sil ter v okviru Evropske unije, mednarodnih organizacijah in organih ter večnacionalnih poveljstvih oziroma štabih. Pripadniki Slovenske vojske na mirnodobnih dolžnostih v tujini so pripadniki Mirnodobne strukture Slovenske vojske v tujini, ki zagotavlja nacionalno povezanost in homogenost, poenoteno in uspešno zastopanje interesov Republike Slovenije in Slovenske vojske v tujini ter racionalno in učinkovito podporo njenim pripadnikom.
Mirnodobna struktura Slovenske vojske v tujini
Poveljnik: brigadir David Humar
Telefon: 00386 1 230 5668
Naslov: Permanent Mission of the Republic of Slovenia to Nato, Nato HQ-NG Building, Blvd. Leopold III, 1000 Brussels, Belgium
Mirnodobno strukturo Slovenske vojske v tujini sestavljajo tri predstavništva Slovenske vojske in nacionalni podporni element. Enotna organizacijska struktura zagotavlja poenoteno in uspešno zastopanje interesov Slovenske vojske v tujini ter z delom v mednarodnih strukturah podpira skupne cilje, medtem ko nacionalni podporni element zagotavlja nacionalno podporo za vse pripadnike Slovenske vojske na mirnodobnih dolžnostih v tujini.
Naloge so:
• zastopanje interesov Republike Slovenije in Slovenske vojske v Vojaškem odboru Nata in EU in njunih delovnih telesih,
• predstavljanje Slovenske vojske in njeno povezovanje z organizacijskimi enotami Nata in EU,
• zagotavljanje vojaških nasvetov veleposlanikoma pri Natu in EU,
• usklajevanje slovenskega prispevka na mednarodnih operacijah in misijah in v silah za hitro posredovanje,
• zagotavljanje nacionalne podpore pripadnikom na mirnodobnih dolžnostih v tujini,
• zagotavljanje podpore skupnim ciljem zavezništev z izvajanjem vojaških dolžnosti v Natu in EU ter drugih mednarodnih organizacijah.
Shema Mirnodobne strukture Slovenske vojske v tujini - MSSVT (PDF)
V tujini delujejo naslednja vojaška predstavništva:
- Vojaško predstavništvo pri zvezi Nato in Evropski uniji (Bruselj, Belgija),
- Nacionalno vojaško predstavništvo pri Zavezniškem poveljstvu za operacije (Mons, Belgija),
- Nacionalno predstavništvo za povezave pri Zavezniškem poveljstvu za preoblikovanje (Norfolk, ZDA).